Under hösten påbörjar Telia utbyggnaden av vad som enligt bolaget ska bli världens snabbaste it-infrastruktur i Ekerö kommun. Ekerö blir därmed en del i Telias investering på 5 miljarder kronor som ska säkra tillgången till världens snabbaste uppkoppling för över en miljon svenskar.
Ekerö kommun växer och dagens 26 000 invånare beräknas överstiga 30 000 inom fem år. Mer än 10 procent av kommunens invånare är företagare och majoritet av dessa är små- och medelstora bolag som behöver en snabb och stabil uppkoppling för att kunna bedriva sin verksamhet.
Telia investerar nu 10 miljoner kronor i en första fas för att bygga ut fiber på Ekerö. När utbyggnaden är färdig är målsättningen att en majoritet av alla hushåll och företag i kommunen som vill ha fiber ska kunna erbjudas en anslutning, och därmed vara en av de mest fibertäta kommunerna i Stockholms län.
Satsningen innebär att Telia kommer att erbjuda fibernät till företag och hushåll i Ekerö kommun på kommersiella grunder. Det är ett så kallat öppet nät som innebär att varje kund kan välja mellan flera olika tjänsteleverantörers erbjudanden för bredbandstelefoni, digital-tv och bredband. Telia kommer även att sköta underhåll och drift av fibernätet.
EU:s och Sveriges mål är att 40 procent av alla företag och hushåll ska ha tillgång till snabbt bredband senast år 2015. Telia investerar 5 miljarder kronor till och med 2014 för att över 1 miljon svenskar ska få tillgång till fiber.