SL nådde sina miljömål

Foto: sxc.hu
Foto: sxc.hu

SL:s arbete för en långsiktigt hållbar och miljövänlig kollektivtrafik ger resultat. Under 2011 inte bara uppfylldes utan även överträffades många av de mål som Stockholms läns landsting har satt upp för SL:s verksamhet under perioden 2007-2011.

I Stockholm genomförs var fjärde resa med SL-trafiken. Ändå står den bara för cirka sex procent av koldioxidutsläppen.

Vid utgången av 2011 drevs 58 procent av bussarna i SL-trafik av förnybara drivmedel. Den totala energimängden i SL:s verksamhet som kommer från förnybara källor var 76 procent.

– Det visar tydligt att kollektivtrafiken är en ren vinstlott för miljön och klimatet.  Nu jobbar vi vidare mot nya mål. Fram till 2016 ska energianvändningen för värme, el och transporter minska med ytterligare 10 procent och andelen förnybart bränsle ska vara minst 75 procent. Med förra årets fina resultat i ryggen är jag övertygad om att vi kommer att nå målen, säger Anders Lindström, vd för SL.

SL har varit en drivande aktör för att använda biogas som drivmedel i bussarna. Vid utgången av 2011 rullade 229 biogasbussar i trafiken, och under 2012 väntas leverans av ytterligare ett 40-tal biogasbussar.

– I dagsläget är biogasen det mest miljövänliga drivmedlet som vi kan använda. Genom att ta vara på det avfall som vi alla producerar och omvandla det till bränsle skapas ett hållbart kretslopp. SL:s princip är att använda den bästa lösningen som finns i dag samtidigt som vi tittar på och är med i intressanta framtidsprojekt, säger Anders Lindström.