Aldrig har det varit så smidigt att ta sig mellan Helsingfors och S:t Petersburg som nu. Efter helgens invigning av den nya snabbtågslinjen städerna emellan, kan man nu ta sig direkt mellan Östersjömetropolernas centralstationer på endast tre och en halv timme.
Den 12 december var inte vilken vintrig söndagseftermiddag som helst vid Helsingfors Centralstation. Med Finlands president Tarja Halonen och Rysslands premiärminister Vladimir Putin på plats i premiärtåget, markerades att denna händelse var speciell för de båda länderna.
Bygger på Pendolinokonceptet
Den knappt 450 kilometer långa järnvägssträckan mellan Helsingfors och S:t Petersburg tillryggalades tidigare på sex timmar och tjugo minuter. Men med det nya snabbtågskonceptet minskas alltså restiden avsevärt och det lär bara vara en tidsfråga innan flygtrafiken städerna emellan lär reduceras rejält.
Snabbtågen, Allegro, som nu trafikerar sträckan, bygger på tågtillverkaren, Alstoms s.k. Pendolinokoncept, med ”tiltande” eller lutande tåg som funnits i Finland sedan 1995. Tiltningsfunktionen gör det möjligt att öka hastigheten i kurvor på vanliga järnvägsspår utan att behöva göra några ändringar i spårgeometrin.
220 km/h
Allegrotåget är ett s.k. semihöghastighetståg med en topphastighet på den finska sidan om 220 km/t och på den ryska sidan kan tåget toppas till 200 km/tim. Allegro är den senaste generationens Pendolino och ombord finns alla faciliteter som brukar ingå i ett modernt tåg, som stickkontakter för bärbara datorer, justerbara säten och passagerarinformation som visas på displayer eller förmedlas via högtalare på finska, ryska och engelska.
Passkontroll ombord
Ett joint venture, Karelian Trains, mellan det ryska järnvägsbolaget RZD och VR, finska SJ, äger Allegrotågen. För service, tidtabeller och biljettförsäljning ligger ansvaret hos operatörerna, det vill säga VR och RZD.
Smidigt för tågresenärerna är att all pass- och tullhantering sker ombord på tåget, vilket gör att man direkt efter ankomst, direkt kan kliva ut och ta del av storstadens alla utbud.
Läs mer i Nr.1 av Nordisk Infrastruktur!