För en fortsatt smidig resa mellan Öland och fastlandet behöver Ölandsbron vara i topptrim. Sedan 19 mars underhåller därför Trafikverket och dess entreprenörer nämnda bro. Arbetet innebär att man förbättrar kantbalkar, räcken, broisolering och beläggning. Arbetet utförs fram till 18 juni och påbörjas igen från 19 augusti till 21 september 2018. Det meddelar Trafikverket i ett pressutskick.
För att Trafikverket ska kunna utföra arbetet och skapa en säker miljö har myndigheten stängt av körfält och sänkt hastigheten. Enbart ett körfält i vardera riktningen är öppet, med hastigheten 70 kilometer i timmen. Det är körförbud för långsamtgående fordon klockan 6–9 och 15–18. Det är även förbjudet att köra över bron med fordon som är bredare än 3,5 meter. Dessa förbud har införts för att minska köbildning under arbetets gång.
För att underlätta pendling finns det ett tillfälligt körfält som är prioriterat för linjebusstrafiken. Det blir därför smidigare och snabbare att ta sig över bron genom att resa kollektivt. Färre fordon som kör över bron innebär mindre risk för trafikstörningar.
Med tanke på den stora mängd resenärer som reser till och från Öland under sommaren, tar Trafikverket särskild hänsyn till veckorna 25–33 och Skördefesten vecka 39. Då utförs inget underhållsarbete, och på så sätt underlättas transporter till och från Öland under de perioder på året då det är som mest trafik. Trafiken kommer att gå som vanligt, i dubbla körfält, när arbetet pausas.
Källa: Trafikverket