Olika uppgifter kring Lufthansa-strejk

Flera källor rapporterar på tisdagsmorgonen att förhandlingarna mellan Lufthansa och fackförbundet Unabhaengige Flugbegleiter Organisation (UFO) brutit samman natten till tisdagen.

Facket representerar cirka 19.000 kabinanställda, och Lufthansa kan nu stå inför en omfattande strejk, enligt den tyska nyhetsbyrån DPA, skriver Ritzau.

SAS säger dock till Nyhetsbyrån Direkt att förhandlingarna inte strandat.

"Som vi har förstått det har förhandlingarna inte strandat och kommer att fortsätta under dagen", säger Malin Selander, pressansvarig på SAS, till Nyhetsbyrån Direkt.

SAS kan därför inte uttala sig om vilka konsekvenser en eventuell strejk skulle få för SAS del.

"Tills vidare har vi satt in större flygmaskiner på de linjer som skulle kunna belastas vid en strejk, men något mer konkret än så har vi inte ännu", säger hon.

SAS och Lufthansa samarbetar inom nätverket Star Alliance kring bland annat biljettförsäljning, så kallad codesharing.
(Nyhetsbyrån Direkt)