För att förenkla och effektivisera sin förvaltning av mindre fristående ITS-anläggningar, som till exempel variabla hastighetsskyltar, kövarningssystem eller mindre trafikomledningssystem inför Trafikverket nu en ny nationell plattform för styrning, övervakning och datainsamling.
Infracontrol har fått i uppdrag av trafikverket att utveckla den nya plattformen.
– Man har idag ett antal olika delsystem för att styra, övervaka och samla in data från alla dessa mindre trafikutrustningar. Nu får man ett enhetligt system för hela landet, vilket kommer att underlätta både det dagliga arbetet och anslutningen av nya utrustningar. Den nya plattformen är till stor del baserad på Trafikverkets befintliga delsystem för att man ska kunna återanvända så mycket som möjligt av nuvarande applikationer och lösningar, säger Johanna Einarsson, projektledare på Infracontrol.
Infracontrols nya plattform kommer att kallas TUS2.
– Det gamla systemet har enbart använts för trafikutrustningar i Stockholm, medan det nya systemet kommer att vara nationellt. Målet är alltså att alla mindre trafikutrustningar som inte ingår i större trafikanläggningar och som är anslutna till andra system, som till exempel i tunnlar, trafikstyrningssystem på motorvägar eller trafiksignalanläggningar, ska anslutas till TUS2, säger Ninni Erixal på Infracontrol.
Plattformen kommer att installeras i Stockholm och i Göteborg, där man först kommer att sätta den i drift och där ansluta trafikutrustningarna i västra och södra Sverige.
– Det är bland annat systemet för variabla hastigheter på Ölandsbron och på E6 i Halland, trafikomledningssystemen på Svinesundsbron och Uddevallabron, några kövarningssystem i Göteborg och ett större antal system för variabla hastigheter vid landsvägskorsningar, säger Johanna Einarsson.
Syftet med den nya nationella plattformen är att få en enklare och mer enhetlig hantering av de olika trafikutrustningarna.