Trafikverket väljer att alternativ P2 via Pitholmen ska ligga till grund för det fortsatta planeringsarbetet av Norrbotniabanans del mellan länsgränsen Norrbotten/Västerbotten och Piteå.
Den valda sträckningen, som i järnvägsutredningen heter P2, går från länsgränsen Norrbotten/Västerbotten fram till Pitsund där banan passerar på bro över till Pitholmen i närheten av Pite havsbad. Banan går sedan via centrala Piteå med möjlighet till ett resecentrum på gångavstånd från centrala Piteå.
– Centralt stationsläge och möjlighet till rationell godshantering för industrin och hamnen gjorde att P2-alternativet sammantaget var mest fördelaktigt trots en något högre anläggningskostnad, säger Trafikverkets projektledare Jöran Gärtner.
Med det valda alternativet lyfts SCA:s godshantering bort från nuvarande bangård till en ny godsbangård på Pitholmen. Korsande järnvägsspår kommer att byggas bort. Den valda lösningen ska även ge en bättre koppling till Piteå hamn.
Det som Trafikverket nu har valt är en principlösning en utredningskorridor, som järnvägen kan planeras inom. Exakt var i korridoren banan ska gå och hur den ska utformas i detalj bestäms i nästa skede, järnvägsplanen. I järnvägsplanen görs också en mer detaljerad miljökonsekvensbeskrivning. Innan järnvägsplan kan upprättas ska valet av alternativ prövas av regeringen enligt miljöbalken.
I beslutet flaggar Trafikverket för att det finns ett antal frågor som särskilt kan behöva studeras närmare i järnvägsplanen. Det handlar bland annat om hur man kan ta tillvara den trafikförbättring som blir möjlig för centrala Piteå och om att i dialog med kommunen välja ett läge för resecentrum som främjar stadsutvecklingen. Man ska även studera behovet av en hållplats vid Pite havsbad.