”Saltsjötunneln förbättrar regionens framkomlighet”

Bild: Sweco
Bild: Sweco

Skanskas och Swecos förslag om en tunnel under Saltsjön för tunnelbana och vägtrafik är ett spännande förslag som innebär att bilar finansierar utbyggd kollektivtrafik. Det menar Stockholms Handelskammare. Att bolagens kalkyl dessutom visar att skattepengar sparas och att tunnelbanan till Nacka kan vara klar redan år 2024 gör alternativet högintressant enligt Handelskammaren.

– Stockholm växer med två SL-bussar varje dag, vilket gör att vi måste hitta nya kreativa lösningar för att få mer kollektivtrafik och väg per investerad krona. I det perspektivet är en kombinerad lösning med tunnelbana och väg en bra idé. På så sätt kan vi knyta ihop huvudstadsregionens östra del med den norra och därmed förbättras regionens framkomlighet, säger Stockholms Handelskammares vd Maria Rankka.

– Effektiva och miljövänliga transporter har en avgörande betydelse för huvudstadsregionens utveckling. För att mer pengar ska investeras i infrastruktur krävs det nya finansieringsformer. Därför hoppas jag att politiska beslutsfattare välkomnar att näringslivet vill finansiera infrastrukturinvesteringar av det här slaget, säger Maria Rankka.

Förslaget är att ett ägarbolag av privata aktörer finansierar, designar, bygger, driver och underhåller tunneln och vägförbindelsen och tar de risker som är förknippade med bygget utan ersättning från offentliga budgetar. I gengäld får bolaget rätt att under 30 år ta ut en avgift motsvarande 35 kronor per fordon och passage och därefter övergår förbindelsen i offentlig ägo.

Tunnelbanans blå linje förlängs från Kungsträdgården till Nacka Centrum, med möjlighet att bygga en förgrening vidare till Hammarby Sjöstad. Detta åstadkoms genom att tunnelbanan delar sänktunnel med Östra Länken. Ett sådant förslag kan innebära att investeringskostnaden för tunnelbana till Nacka bara blir hälften så stor som i SL:s förslag. Sammantaget kan denna lösning snabba upp byggprocessen och hela projektet beräknas vara klart om 12-15 år.