DB Schenker växer inom läkemedel

Foto: DB Schenker
Foto: DB Schenker

DB Schenker siktar på att bli den största distributören till Sveriges apotek. Från den 1 maj 2012 kommer DB Schenker att distribuera hela det sortiment som Oriola (före detta Kronans Droghandel) erbjuder svenska apotek.

Läkemedel är ett segment som DB Schenker satsar på. För att kunna möta branschens krav och de stränga regelverk som omgärdar hanteringen av läkemedel har cirka 5 000 personer på DB Schenker och samverkande åkerier utbildats i läkemedelshantering.

Förutom en mängd säkerhetsföreskrifter som gör att en mängd nya rutiner måste implementeras kräver också läkemedel en obruten temperaturkedja. Därför har DB Schenker bland annat investerat i mätutrustning för temperatur med larm för avvikelser.