Miljarder till tunnelbanor i Kina

Tunnelbana i Peking. Foto: Thyristor Chopper
Tunnelbana i Peking. Foto: Thyristor Chopper

Kina satsar totalt 129,8 miljarder yuan (motsvarande nära 172 miljarder kronor) på att bygga tunnelbanor i två städer. Åtgärden kan ses som ett försök att blåsa liv i landets inbromsande ekonomi.

Enligt dokument från den ekonomisk mycket tunga Nationella reformkommissionen (NDRC) ska en tredje fas av tunnelbanan i Wuhan, huvudstad i Hubei-provinsen i centrala Kina, byggas för 114,9 miljarder yuan. Dessutom byggs ett system i Changchun, huvudstad i provinsen Jilin i nordöst för 14,9 miljarder yuan.

Vidare ska också säkerheten förbättras på den internationella Capital-flygplatsen i Peking för 506 miljoner yuan.

Kinas ekonomi bromsade in till 7 procents BNP-tillväxt under första kvartalet i år, det lägsta på sex år. Efterfrågan har minskat både nationellt och internationellt och det mesta tyder på att trenden stod sig under andra kvartalet.
(TT-Reuters)