SJ lägger varsel för 400 anställda

Foto: Kasper Dudzik
Foto: Kasper Dudzik
Crister Fritzson, vd på SJ. Foto: Stefan Nilsson
Crister Fritzson, vd på SJ. Foto: Stefan Nilsson

SJ AB har idag lagt ett varsel till Arbetsförmedlingen som berör 400 anställda. Varslet gäller personal inom administration och försäljning. Enligt SJ så är syftet med varslet att rusta bolaget inför den nya konkurrenssituationen inom järnvägssektorn samt att anpassa organisationen efter kundernas förändrade köpbeteenden.

Med ökande konkurrens på den avreglerade järnvägen så anser SJ att bolaget behöver både sänka sina kostnader och investera för framtiden. SJ redan tidigare offentliggjort att man planerar att organisationen ska minska sina kostnader med en miljard över tre år.

Varslet ska enligt SJ inte påverka planerad tågtrafik

– Vårt mål är att vara kundernas förstahandsval. Därför investerar vi bland annat i moderniserade tåg, utvecklar ännu bättre självbetjäningslösningar för våra kunder och inför kundvärdar på perronger. Men det räcker inte. Vi måste skapa utrymme för sänkta biljettpriser för att vara konkurrenskraftiga. Det innebär att vi måste minska våra kostnader, säger Crister Fritzson, vd på SJ.

Inom administrationen varslas 237 tillsvidareanställda, i huvudsak på huvudkontoret i Stockholm samt i Göteborg, Malmö och Krylbo.

För att möta kundernas förändrade köpbeteenden varslar SJ om nedläggning av 17 resebutiker med sammanlagt 68 tillsvidareanställda. Dessutom stänger SJ resebutiken i Köpenhamn. Försäljningen i dessa resebutiker står för mindre än 4 procent och fortsätter att minska. I dag köper allt fler kunder sina tågbiljetter via digitala kanaler eller biljettombud.

Bolaget har också fattat beslut om att koncentrera all kundtjänstverksamhet till SJ Contact Center i Ånge. SJ varslar därför om nedläggning av Contact Center i Tranås med 95 tillsvidareanställda. På tre år har antalet inkommande samtal gått från 3,2 miljoner till 1,8 miljoner, en minskning med 44 procent.

Utöver de totalt 400 varslade berörs 53 personer med tidsbegränsade anställningar inom försäljningsorganisationen.

– Vi har idag informerat våra medarbetare om att vi behöver varsla. Det är ett svårt besked att ge, men nödvändigt för att säkra SJ:s framtid, säger Crister Fritzson.

Den väntade effekten av neddragningarna är minskade kostnader med 200 miljoner kronor.