Benoit Dumont är ny vd för DHL Supply Chains verksamhet i Norden. Benoits fokus kommer i första hand att vara att fortsätta utveckla och förstärka DHL Supply Chains position på den nordiska marknaden.
– Jag är mycket glad över min nya roll och jag ser fram emot att få vara med och göra våra kunder ännu mer framgångsrika, säger Benoit Dumont, i en kommentar.
Benoit Dumont har en bred erfarenhet från logistik- och transportsektorn och har haft flera chefspositioner inom områden som integrations- och verksamhetsstyrning på DHL Supply Chain och DHL Express sedan 2004. Senast kommer Benoit från en tjänst på Deutsche Post DHL:s huvudkontor i Bonn där han ansvarat för DHL Supply Chains kvalitetssatsningar på den europeiska marknaden.