En halv miljard till bredbandsutbyggnad

Foto: IT-Norrbotten
Foto: IT-Norrbotten

Bredbandsutbyggnaden får en skjuts framåt i och med regeringens höstbudget. Under kommande tre år satsas ytterligare närmare en halv miljard kronor på utbyggnad av bredbandsnätet.

– Dessa pengar är en tydlig signal från regeringen att bredband är en förutsättning för företagande och boende i hela landet. Genom satsningen kan bredbandsutbyggnaden fortsätta även i områden där det inte är lönsamt för marknadsaktörerna att bygga ut, säger it- och regionminister Anna-Karin Hatt.

Regeringens utgångspunkt är att marknaden ska tillhandahålla säkra och goda elektroniska kommunikationer. För att påskynda utbyggnaden på landsbygden gör regeringen nu en tillfällig satsning över tre år.

Där marknaden inte räcker till finns ofta ett stort lokalt engagemang som regeringen nu bejakar genom satsningen. Det är i många fall lokala utvecklingsgrupper som nu får möjlighet att påbörja eller fullfölja sin bredbandsutbyggnad.

Sammanlagt satsar regeringen 495 miljoner kronor över tre år. Totalt 375 miljoner kronor kommer att användas för att finansiera bredbandsutbyggnads-projekt inom ramen för Landsbygdsprogrammet. Dessutom satsar regeringen totalt 120 miljoner över en treårsperiod på fortsatt kanalisationsstöd.

– Satsningen ger möjlighet att fortsätta utveckla företag i hela landet och skapa attraktivt boende i glesare bebyggda områden, säger landsbygdsminister Eskil Erlandsson

Senare i höst presenterar regeringen en ny nationell it-strategi.

– Syftet med den digitala agendan är bland annat att fler i Sverige ska kunna dra nytta av digitaliseringens möjligheter. En grundförutsättning för detta är goda elektroniska kommunikationer. Därför är jag idag glad över att kunna presentera denna satsning, säger Anna-Karin Hatt.

Sedan tidigare har regeringen beslutat att målet är att 90 procent av befolkningen ska ha tillgång till minst 100 Mbit per sekund senast år 2020.