Väg E45 mellan Bohus-Nödinge byggs om till motorväg. Sträckan är en deletapp i projektet att bygga ut dubbelspår och fyrfältsväg mellan Göteborg och Trollhättan.
Entreprenaden omfattar etappen Bohus-Nödinge, där E45 byggs om till fyrfältsväg med mittskiljeremsa. En plankorsning byggs om till en säkrare planskild korsning och en 140 meter lång bro ska också byggas.
– Det känns bra att vi vann den här etappen, dels för att det är ett uppdrag som är viktigt för samhället och dels för att det verkligen passar vår kompetens, säger Peter Svenningsson, arbetschef på Svevia.
Väg E45 går nära Göta älv, vilket innebär att man bygger i djupa lerlager. Det kräver omfattande markstabilisering, över 300 000 kalkcementpelare kommer att sättas ner i marken för att vägen ska kunna byggas.
– Det är en geoteknisk utmaning, men vi har stor erfarenhet från bygget av dubbelspår på E12 Marieholm-Agnesberg som ligger cirka åtta kilometer söderut, säger Peter Svenningsson.
Entreprenaden ska vara färdigställd i december 2012.