Nytt spår på Ostkustbanan

Foto: Mats Schedin
Foto: Mats Schedin

Under Kristi himmelsfärds-helgen så inleds arbetet med att höja kapaciteten på Ostkustbanan mellan Hudiksvall och Sundsvall. Järnvägen ska nu få 23 kilometer ny räls och 45 000 sliprar kommer att bytas ut.

Upprustningen innebär stopp för all tågtrafik på sträckan Hudiksvall–Sundsvall under Kristi himmelfärds-helgen, från den 29 maj till den 1 juni. Även senare i sommar och i höst kommer tågtrafiken att stängas av på grund av spårarbeten.

Under vecka 22-23 samt vecka 28 fortsätter förarbetet inför själva spårbytet på sträckan. Det görs vecka 28-31, och med avslutande arbeten vecka 38-41.

– Vi gör detta för att höja kapaciteten och för att främja en säker drift av tågtrafiken framöver och vi hoppas att alla som drabbas har överseende med att det kommer att vara störningar under sommaren, säger Robert Pettersson, projektledare på Trafikverket.

Arbetet att höja kapaciteten på Ostkustbanan fortsätter sommaren 2015 och 2016. Då är det sträckan Hudiksvall-Gävle som rustas upp.