Fler flygresenärer under januari

Foto: Daniel Asplund
Foto: Daniel Asplund

Under januari månad så ökade antalet resenärer vid Swedavias flygplatser med åtta procent, jämfört med januari 2013. Detta innebär att antalet resenärer ökade med nära 200 000 till 2,4 miljoner.

Tillväxten sker i lika stor utsträckning inrikes som utrikes.

Antalet utrikes resenärer var 1,5 miljoner och antalet inrikes resenärer 900 000. Tillväxten i antalet resenärer sker därmed i lika stor utsträckning inrikes som utrikes.

– De satsningar som olika flygbolag gör välkomnas av resenärerna och vår förhoppning är att ytterligare direktförbindelser och fler frekvenser kommer att följa. Vi måste samtidigt utveckla våra flygplatser så att de alltfler resenärerna möts av attraktiva atmosfärer i kombination med effektiva lösningar, säger Torborg Chetkovich, koncernchef på Swedavia.

Antalet landningar i linjefart och charter vid Swedavias flygplatser under januari var 15 300 vilket är en ökning med 3 procent jämfört med samma månad föregående år.