Nu ersätts den raserade Hörlingebron över Helge å

Foto: Trafikverket
Foto: Trafikverket

Byggstarten för den nya bron över Helge å vid Hörlinge mellan Verum och Osby närmar sig. Den gamla bron förstördes när dammen vid Hästberga kraftstation brast i november 2010. Den nya bron ska placeras ungefär tio meter norr om det gamla broläget.

Under oktober görs förberedande arbeten, undersökningar och inventeringar i området. I mitten av november beräknas arbetet med väganslutningarna komma igång. Därefter byggs den åtta meter breda tvåfiliga bron. I slutet av augusti 2014 ska den och anslutningsvägarna vara klara.

Helge å och dess omgivningar hyser stora miljövärden, exempelvis musslor och utter. Dessa värden gör att villkor för projektet har beslutats av både Länsstyrelsen och Mark- och Miljödomstolen.

– Vi tar stor hänsyn till natur- och kulturvärdena i området. Trafikverkets interna miljöspecialist har tillsammans med Länsstyrelsen tagit fram ett kontrollprogram som vi ska följa, säger Trafikverkets projektledare Dennis Andersson.

Sedan 2011 finns det en tillfällig bro, som är smal och enkelfilig. Eftersom den finns kvar under hela byggtiden blir det inga eller begränsade störningar för trafiken. Närboende kan komma att uppleva en del mindre störningar och buller.