Den goda passagerartillväxten för Norwegian fortsatte i oktober med en ökning på 9 procent jämfört med samma månad föregående år.
I oktober flög 1 646 938 passagerare med Norwegian. Den totala trafiktillväxten (RPK) ökade med 11 procent medan kapaciteten ökade med 15 procent. Även intäktssidan visar positiva siffror där enhetsintäkten (RASK) ökade med 4 procent. Kabinfaktorn var 78 procent i oktober.
– Jag är mycket nöjd med månadens trafiksiffror, inte minst för att enhetsintäkterna fortsätter att öka. Passagerartillväxten visar att vårt växande trafikprogram uppskattas av våra kunder, säger Norwegians vd Bjørn Kjos, i en kommentar.
Norwegian genomförde 99,3 procent av sina planlagda flygningar under oktober, varav 86,9 procent avgick på utsatt tid.