Flygbolaget Monarch läggs ner

Airbus A321(SL) tillhörande Monarch Airlines på Manchesters flygplats i Storbritannien. Foto: Wikipedia, kredit: Alec Wilson
Airbus A321(SL) tillhörande Monarch Airlines på Manchesters flygplats i Storbritannien. Foto: Wikipedia, kredit: Alec Wilson

Det brittiska flygbolaget Monarch har upphört med sin verksamhet, meddelade den brittiska luftfartsmyndigheten på måndagen.

Monarch hade inte lyckats nå enighet med myndigheterna i sina licensförhandlingar. Förlängd licens var ett villkor för att bolaget skulle få mer finansiering.

På måndagen försökte myndigheterna ordna flyg tillbaka till Storbritannien för cirka 110 000 Monarch-kunder som befann sig utomlands på resa.

Monarch är Storbritanniens femte största flygbolag. Enligt BBC är det också värdens största flygbolag som försatts i likvidation. Bolaget har dragits med ekonomiska problem en längre tid.

Förra vintersäsongen hade Monarch reguljärtrafik också till Kittilä i finska Lappland. Enligt Finavia var planen att trafiken skulle fortsätta den kommande säsongen, men den trafiken har nu inhiberats.

Källa: FNB