Efter en tung tid för åkerinäringen har det nu vänt rejält. Under de två senaste åren har det gjorts många investeringar och överallt anställer företag arbetare.
Att 420 utställare samsas om Lastbil 2010:s 64 000 kvadratmeter visar också att det har vänt åt rätt håll för åkerinäringen.
- Våra medlemmar blir allt mer optimistiska. Det finns fortfarande en överkapacitet, men åkerierna behöver investera, säger Johan Lindström, vd i Sveriges Åkeriföretag.
Överallt så blommar nu även lastbilsmarknaden efter den dåliga konjukturen och finanskriserna.
Häromdagen återanställde Volvo 270 anställda till sin anläggning i Virginia, USA. Scania ville inte vara sämre utan anställde 500 personer, där ungefär hälften är i Sverige. Och de senaste dagarna har man i amerikansk press kunnat läsa att Mack Trucks anställer 125 personer och att Paccars nya fabrik ger 500 jobb till 2013.
Förra gången mässan gick av stapeln, 2008, var det fortfarande högkonjuktur, men bara någon månad senare rasade allt. Men nu är allting på väg uppåt igen och många nyheter visas på mässan. Bland annat visar de svenska företagen Volvo och Scania upp sina nya FMX och V8.