Fram till våren 2011, kommer DB Schenker att transportera cirka 12 500 ton betongväggar från företaget Praefa i tyska Neubrandenburg till olika byggen av flerfamiljhus i Sverige. På tisdagen skickades de första åtta av totalt mer än 400 specialcontainrar med tåg till Västerås.
I den första delen av projektet fram till slutet av juli levereras betongelement för 70 nya lägenheter på Lillåudden i Västerås. I augusti och oktober 2010 följer ytterligare element för nybyggen i Malmö och Stockholm.
– Vi har genomfört den mest kostnadseffektiva lösningen för kunden, men också det mest ekologiskt hållbara konceptet för projekten, säger Hansjörg Rodi, styrelseordförande för Schenker Deutschland AG. Tack vare att vi använder järnvägen sparar vi mer än 80 procent av koldioxidutsläppen på sträckan Neubrandenburg-Västerås jämfört med en lastbilstransport.
Praefa har investerat cirka 75 000 euro i specialcontainrar som är lätta att lasta och lossa med betongelement.
Schenker Deutschland AG sköter hela transportkedjan, från att hantera tomma vagnar, samla in de lastade vagnarna vid Praefafabriken i Neubrandenburg och transportera dem med tåg och färja till Västerås. DB Schenker tar också hand om transporten från containerterminalen ända fram till byggarbetsplatsen.