Luleå Airport byggs om

Foto: Lars Falkdalen Lindahl
Foto: Lars Falkdalen Lindahl

Flygplatsen i Luleå ska byggas om för över 100 miljoner kronor. I den första etappen av ombyggnaden så ska incheckningsområdet förändras, skriver Norrbottens-Kuriren.

Sedan flygplatsernas säkerhetsåtgärder utökats så har det vid Luleå Airport trängsel och köer, då det mer omfattande säkerhetsarbetet tar både tid och plats. Nu satsar man alltså till en början på att bygga ut och bygga om incheckningsområdet på flygplatsen för att utöka utrymmet för resenärerna.

Ombyggnaden av flygplatsen kommer sedan att fortsätta med bland annat breddade taxibanor och nya uppställningsramper.

Pengarna till investeringen kommer till hälften ifrån regionala fonder. De övriga pengarna som satsas kommer ifrån Swedavia, länsstyrelsen och Luleå, Kalix, Piteå samt Älvsbyn kommuner.

Arbetet med ombyggnaden beräknas vara klart under 2012.