Ökat antal döda i trafiken 2011

Foto: Yvonne Palm Lundström
Foto: Yvonne Palm Lundström

För perioden januari – juni beräknas antalet omkomna inom vägtrafiken uppgå till 147 (115) personer, vilket motsvarar en ökning med 28 procent. Medeltalet för de senaste fem åren har varit 172.

Även om antalet omkomna hittills under 2011 är högre än under samma period 2010 så finns inte underlag för att slå fast att det rör sig om ett tydligt trendbrott i trafiksäkerhetsutvecklingen. En bidragande orsak till ökningen av antalet dödade är att februari 2010 var en månad med extremt få dödade – beroende på väderleken, enbart 8 dödade.

Februari 2011 var däremot en mer normal månad med 26 dödade. Vidare gäller också att minskningen av omkomna från 2009 till 2010 var så stor att den inte kan förklaras helt av genomförda åtgärder eller omvärldsfaktorer.

För att bedöma om de senaste årens nedåtgående trend nu planat ut eller övergått i ökade skadetal har en analys av antalet svårt skadade genomförts. Analysen visar att om hänsyn tas till antalet svårt skadade i vägtrafiken 2010 så hade ungefär 140 personer omkomna första halvåret bättre visat på den risknivå som faktiskt förelåg.  

Hittills i år ligger ökningen till största del på det statliga vägnätet (113 mot 86), jämfört med motsvarande period 2010. Numerärt är det främst bland gående (23 mot 9) och i bil (83 mot 75) som det skett en ökning. Bland mc syns också en ökning (21 mot 13), medan antalet dödade mopedister ligger på ungefär samma nivå som förra året (5 mot 4). Under 2010 minskade antalet svårt skadade motorcyklister och mopedister kraftigt. Under första halvåret 2011 syns en viss återgång till mer normal nivå för mc, medan svårt skadade mopedister ligger kvar på fjolårets låga nivå.

Fler har omkommit i mötesolyckor (45 mot 28), singelolyckor (46 mot 32) och bland gående (22 mot 8). Bland olika åldersgrupper är det ingen speciell åldersgrupp som sticker ut. Omkomna kvinnor (40 mot 26) har ökat i högra grad än män (107 mot 89).

Preliminära uppgifter pekar mot att det blir en ökning av omkomna under juni månad 2011 jämfört med juni 2010, hittills finns uppgifter på 36 omkomna i juni mot 30 för hela juni år 2010. Medelantalet de senaste fem åren har varit 41.