Kommunal dragkamp om järnvägsinvesteringar i Finland

Ett diesellok kopplat till ett museitåg, passerar Lojo station i södra Finland. Foto: Wikipedia/EelisP
Ett diesellok kopplat till ett museitåg, passerar Lojo station i södra Finland. Foto: Wikipedia/EelisP

De finländska västnyländska kommunerna och politikerna för en regelrätt tävlan om att få nya järnvägsinvesteringar till den egna regionen. Lojo kämpar för en helt nybyggd järnväg från Esbo till Lojo och Salo. Raseborg vill hellre ha två spår till Kustbanan. Lojoprojektet seglar just nu i medvind, men Raseborg får ännu vänta på sitt andra spår.

En färsk kartläggning i finsk tv visar att tjänstemän och politiker i Lojo och Raseborg lobbar i stort sett lika mycket för sina respektive järnvägsbyggen. Men det finns skillnader: Lojo har t.ex. skrivit svart på vitt i stadens strategiplan att Lojo ska verka för en ny järnväg mellan Lojo och Esbo. Raseborgs strategiplan är inte lika tydlig. Den säger att staden ska ”utöva aktiv påverkan för att förbättra järnvägs- och landsvägförbindelserna i Västnyland”.

Kustbanan är idag känslig för trafikstörningar då banan har bara ett spår mellan Åbo och Kyrkslätt. Pendlare som har rest längs sträckan tiotals år anser att det finns mycket att göra för att förbättra situationen.

Också ekonomiskt ser det bra ut för Lojos järnvägsprojekt. Det finns möjligheter att få pengar från EU för ett banbygge som skulle förkorta tågresan från Helsingfors till Åbo till en timme. Åbo lobbar också hårt för denna snabba tågförbindelse.

Den nya järnvägen mellan Esbo och Salo skulle kosta ca 1,5 miljarder euro. Någon kostnadskalkyl för en uppdatering av Kustbanan finns inte, men en grov uppskattning visar att det skulle kosta ca 165 miljoner att bygga ett andra spår mellan Ingå och Kyrkslätt.

Kommunikationsministeriet har bett Trafikverket utreda förutsättningarna för en timmes tågförbindelse mellan Helsingfors och Åbo. På ministeriet vill man inte ännu säga om det betyder en förbättring av Kustbanan eller en ny järnväg mellan Salo och Esbo via Lojo.

Det finns exempel på regioner i Finland som har lyckats få igenom trafikinvesteringar trots att de ansetts kosta för mycket i förhållande till nyttan. Ett exempel är elektrifieringen av Vasa – Seinäjokibanan som genomfördes för fyra år sedan. Det gäller att inte ge upp, som en av de kommunala lobbyisterna konstaterade nyligen.

Källa: Finlands Radio