Under januari månad så flög Norwegian cirka 1,5 miljoner passagerare. Det är en ökning med 24 procent jämfört med januari 2013. Trots kraftig kapacitetstillväxt så steg också kabinfaktorn.
Den totala trafiktillväxten (RPK) ökade med 50 procent i januari medan kapacitetstillväxten (ASK) ökade med 45 procent. Kabinfaktorn var 74,8 procent i januari, upp 2,6 procentenheter.
– Jag är mycket nöjd över att vi i en lågsäsongmånad som januari fyller flygen bra trots kraftig kapacitetstillväxt, säger Björn Kjos, vd på Norwegian.
Norwegian genomförde 99,6 procent av de planlagda flygningarna i januari varav 78,8 procent gick enligt tidtabell.
I januari levererades två fabriksnya Boeing 737-800 till Norwegian av totalt 15 under 2014. Dessutom levereras fyra nya 787 Dreamliner under första halvåret. Norwegians flygplansflotta är bland de mest moderna och miljöanpassade i Europa.