Fler flög i juni

Foto: Daniel Asplund
Foto: Daniel Asplund

De globala passagerarvolymerna, RPK, för flygbolagen ökade med 6,0 procent under juni månad jämfört med motsvarande månad i fjol.

Det rapporterar International Aviation Transport Association, Iata, i sin månatliga statistik.

Passagerarkapaciteten, ASK, steg med 5,6 procent och kabinfaktorn var 81,7 procent i juni.

"Juni var en bra månad för passagerartrafiken. Stabiliteten i eurozonen, även om den är trevande, ger en skjuts åt företags- och konsumentförtroendet. Och kabinfaktorn på 81,7 procent visar att flygbolagen effektivt möter den ökande efterfrågan", kommenterar Iatas vd Tony Tyler och fortsätter:

"Men det finns några orosmoment. Tillväxten i Bric-länderna bromsar in, och oljepriserna förblir höga. Branschen är fortfarande på väg att nå målet om att tjäna 4:00 dollar per passagerare i år vilket skulle ge en global nettovinst på 12,7 miljarder dollar. Det finns dock litet utrymme för felmarginaler. Även en liten förändring under den andra hälften av året kan ändra utsikterna rejält", avslutade vd:n.
(Nyhetsbyrån Direkt)