Ericsson redovisar en vinst före skatt på 2 163 miljoner kronor för årets andra kvartal. Det kan jämföras med vinsten på 1 772 miljoner kronor motsvarande period 2012.
Omsättningen uppgick till 55 331 miljoner kronor, oförändrat jämfört med ett år tidigare.
Rörelseresultatet, exklusive resultatandelar från samriskbolag, var 2,5 miljarder kronor, jämfört med 3,3 miljarder kronor motsvarande period 2012.
Resultatet var sämre än väntat. Analytiker hade i genomsnitt räknat med att detta resultat skulle landa på 4,3 miljarder kronor, enligt Reuters sammanställning av prognoser.
För omsättningen var snittprognosen 56,3 miljarder kronor, drygt en miljard högre än utfallet.
Resultatet påverkades negativt av engångsposter för totalt 900 miljoner kronor, som hänger samman med förluster genom avyttringar och utträde ur verksamhet för telekom- och kraftkablar, skriver Ericsson i rapporten.
Kassaflödet, exklusive betalningar för Ericssons omstruktureringar, var 4,3 miljarder kronor, jämfört med -1,4 miljarder kronor ett år tidigare.
Omstruktureringskostnaderna uppgick till 0,9 miljarder kronor, jämfört med 0,6 miljarder kronor ett år tidigare.
Bruttomarginalen var 32,4 procent, jämfört med 32,0 procent motsvarande period 2012.
En annan orsak till att Ericssons resultat är lägre än vad analytiker räknat med är en lägre försäljningsvolym, vilket är en följd av den starkare kronan. Därtill kommer engångsposterna på nästan en miljard kronor, som redovisas i rapporten.
Omstruktureringskostnaderna var också högre än beräknat.
För Ericssons största segment, Networks, ökade omsättningen med 1 procent jämfört med motsvarande period 2012 till 28,1 miljarder kronor. Rörelsemarginalen var oförändrad på 5 procent.
Omsättningen inom Global Services steg med 3 procent till 24,9 miljarder kronor. Rörelsemarginalen var oförändad på 6 procent.
För Support Solutions föll omsättningen med 33 procent till 2,3 miljarder kronor och där var rörelsemarginalen negativ, på -12 procent.
(TT)