7 277 körde för fort under en vecka

Foto: Yvonne Palm Lundström
Foto: Yvonne Palm Lundström

Under vecka 16 genomförde Polisen en nationell trafiksäkerhetsvecka med fokus på olycksdrabbade vägar. Totalt rapporterades 7 277 förare för hastighetsöverträdelser. Det är något fler än vid motsvarande vecka förra året.

Inriktningen vid polisens hastighetsrapportering är att bidra till en medelhastighetssänkning genom att öka rapporteringen av de lägre överträdelserna.

– Förra året gjordes cirka 68 procent av alla kontroller på 70 – 90-vägnätet. Den största delen kontroller i år har bedrivits på dessa vägar, vilket innebär 87 procent av det totala rapportantalet. Att vi fokuserar på dessa vägar är på grund av att de är de absolut mest olycksdrabbade, säger Bengt Svensson, trafikansvarig på Rikspolisstyrelsen.

Flest fortkörare rapporterades i Skåne med 1 180 stycken, tätt följt av Västra Götaland med 1 107 stycken. Sammanlagt fick 447 förare sina körkort omhändertagna vilket är 58 stycken färre än motsvarande vecka förra året.

– Det är inte lagligt att köra lite för fort. En samstämmig forskning är överens om att en sänkt medelhastighet har stor inverkan på antalet dödade och svårt skadade på våra vägar, säger Bengt Svensson.

Högsta rapporterade hastigheten var 167 kilometer i timmen. En drogpåverkad person utanför Lidköping försökte köra ifrån Polisen men som kunde stoppas och rapporterades då också för vårdslöshet i trafik. Förutom hastighetsöverträdelser rapporterades också ett stort antal alkohol- och drograttfyllerister samt olovliga körningar och stöldbrott.