Samtrans i nytt avtal med Stockholms stad

Foto: Christer Wiik
Foto: Christer Wiik

Den 5 mars 2018 gick Samtrans in i ett nytt avtal för skolskjuts och turbundna resor med Stockholms stad.

-Vi vill hälsa alla nya och gamla resenärer välkomna till oss på Samtrans. Vi är glada och stolta över att ha fått detta viktiga uppdrag och vi ska göra allt för att de som reser med oss ska få en så bra upplevelse som möjligt, säger Samtrans VD Anders Larsson.

Samtrans går in i ett nytt avtal för skolskjuts och turbundna resor med Stockholms stad. Det nya avtalet löper från 5 mars 2018 till och med den 4 mars 2020 med möjlighet till förlängning i ett plus ett år. Eftersom Samtrans redan är en etablerad leverantör hos Stockholms stad är det lite olika vad det nya avtalet innebär. I vissa områden har Samtrans kört tidigare – här kommer det nya avtalet inte märkas nämnvärt för resenärerna. I andra områden tar Samtrans över från en annan leverantör. I de fallen märks förändringen tydligare.

Samtrans kommer att köra i sju av de 14 geografiska områden som staden upphandlat samt i 2 av 5 områden för utomkommunala resor. Samtrans kommer att ansvara för transporterna inom de geografiska områdena Bromma, Enskede-Årsta-Vantör, Hässelby-Vällingby, Norrmalm, Skärholmen, Södermalm, Älvsjö samt utomkommunala resor till Täby, Botkyrka, Huddinge och Södertälje.