Svenska staten förnyar avtal med Finnair

Bild: Finnair
Bild: Finnair

Svenska staten har förnyat avtalet med Finnair avseende persontransporter mellan Sverige och Asien, USA och Europa från Stockholm, Göteborg, Norrköping och Köpenhamn via Helsingfors. Det står klart efter den senaste upphandlingen av tjänsteresor, som gäller för perioden 1 juni i år till och med den 31 maj 2011.

– Det gäller ett 20-tal destinationer, vilket motsvarar 92 procent av dem som vi offererat. Avtalet är en stor framgång för Finnair i allmänhet och för vår Asienstrategi i synnerhet. Den svenska staten fortsätter därmed att vara en av våra absolut största kunder, säger Finnairs Sverigechef Matias Sarkkinen.

Avtalet omfattar lokal trafik mellan Stockholm, Göteborg, Norrköping och Köpenhamn till och från Helsingfors. Interkontinental trafik till Finnairs befintliga destinationer i Asien: Peking, Delhi, Shanghai, Seoul, Hong Kong, Bangkok, Tokyo, Osaka och Nagoya.

Finnair är dock inte ensam leverantör. Där staten fått in upp till tre godtagbara anbud per region skrivs avtal med samtliga, sedan görs en andra konkurrensutsättning vid behovstillfället.