DB Schenker växer i Finland

Foto: DB Schenker
Foto: DB Schenker

DB Schenker förvärvar hela aktiekapitalet i det finska logistik- och transportföretaget Suomen Kiitoautot Oy, ett helägt dotterbolag till Kiitoautot Yhtiöt Oy.

Kiitolinja fortsätter sin verksamhet som ett självständigt dotterbolag till DB Schenker för inrikes landtransporter i Finland. Tillsammans utgör de båda företagen nu två tredjedelar av det finska transportnätverket Kiitolinja-kedjan.

– Med detta förvärv stärker DB Schenker sin närvaro för inhemska landtransporter i Finland, säger Karl Nutzinger, styrelseledamot för Schenker AG med ansvar för landtransporter.

Suomen Kiitoautot Oy är ett av de största familjeägda företagen inom transportbranschen i Finland. Företaget grundades 1959, under 2010 genererade företaget intäkter på cirka 50,5 miljoner euro och sysselsatte 441 anställda.