TransAtlantic och Stora Enso Logistics har tecknat ett fraktavtal som täcker skeppningar av Stora Ensos skogsprodukter från deras bruk i Kemi och Uleåborg. TransAtlantic kommer att sysselsätta sex fartyg i trafiksystemen.
Två RoRo-fartyg kommer att anlöpa Lübeck och Göteborg i tillägg till de två finska hamnarna i Bottenviken. Två containerfartyg kombinerar Tornio och Uleåborg med Hamburg och Bremerhaven. Dessa utgör en matarservice för containers med utomeuropeiska destinationer.
TransAtlantic öppnar en ny linje från Kemi och Uleåborg till de belgiska hamnarna Antwerpen och Zeebrugge. Två RoRo-fartyg kommer att sysselsättas i denna nya trafik.
Det nya avtalet med Stora Enso Logistics löper från 1 juni 2011 till 31 december 2014.
– StoraEnso är en mycket viktig och stor kund för oss och i och med detta samarbete, kan vi nu lägga en stabil grund för vår utökade service i Östersjön. Avtalet innebär en positiv utveckling för verksamheten inom Affärsområde Industrial Shipping, säger Rolf Skaarberg, vd för TransAtlantic, i en kommentar.