Österströms, Euroports Finland och Stuveribolaget Gävle kommer i samarbete med hamnarna i Rauma och Gävle att starta en RoRo-linje. Trafikstarten planeras till den 1 maj 2011 och frekvensen är inledningsvis tre turer per vecka.
I steg två utvecklas trafiken till sex turer per vecka. Österströms kommer att operera linjen Rauma – Gävle med Rorofartyget M/V Festivo som har en kapacitet på 1100 lane meter.
Trafiken kommer att säljas och marknadsföras av parternas nya gemensamma logistikbolag Route61. I konceptet erbjuds också kombinerade järnvägslösningar till kontinenten och till Ryssland.
– Genom att kombinera sjötransporten med befintliga järnvägssystem kan vi tillsammans med våra järnvägspartners erbjuda kunderna en hög miljöanpassning, säger Johan Lantz, som är ansvarig för projektet för Österströms.
– Efter att analyserat marknaden och träffat potentiella industrikunder under en tid har vi funnit att det finns en stor mängd industrigods i Finland och Sverige som söker en kortare och mer kostnadseffektiv väg. Vi har även identifierat en stor potential från Sverige mot den ryska marknaden, säger Johan Lantz.