SAS planerar att effektivisera sin flygplansflotta i syfte att spara pengar och planerar därmed att fasa ut några av sina nuvarande flygplan och ersätta dem med nyare modeller.
Det skriver Jyllands-Posten E&Ø och hänvisar till SAS vice koncernchef John Dueholm.
– Vi arbetar för en mer standardiserad flygplansflotta. I det första steget kommer det att leda till färre flygplansmodeller på baserna i Stockholm och Oslo. Detta kommer att leda till besparingar på ett tresiffrigt miljonbelopp, sade John Dueholm.
Olika typer av flygplan kostar SAS stora pengar i form av underhåll och utbildning av piloter. Flera av SAS lågpriskonkurrenter använder endast en typ av flygplan, vilket sparar kostnader. De nya flygplanen är också mer bränsleeffektiva och mindre underhållsintensiva.
Enligt John Dueholm kan SAS inte bara använda sig av en flygplansmodell, men bolaget kan skära ned på det nuvarande antalet. SAS kommer att leasa en del av de nya planen för att uppnå en större flexibilitet i flygplansflottan.
– Vår strategi är att äga en tredjedel av flygen och leasa två tredjedelar. Det ger den bästa flexibiliteten när vi ska anpassa oss till de ändrade villkoren i branschen, säger John Dueholm.
(Nyhetsbyrån Direkt)