Regeringen vill ge mer makt åt mobilkonsumenterna

Foto: sxc.hu
Foto: sxc.hu

Regeringen har nu lagt fram en proposition som ska göra att det blir lättare och gå snabbare att säga upp och byta sitt abonnemang för mobiltelefoni och andra elektroniska kommunikationstjänster.

Operatörerna ska dessutom framöver bli skyldiga att kostnadsfritt ta bort eventuella lås, till exempel så kallade simkortslås, efter att den inledande bindningstiden löpt ut.

– Den enskilde mobilkonsumenten måste få en starkare ställning. De senaste åren har konsumenternas klagomål till både Allmänna reklamationsnämnden och Telekområdgivarna tydligt ökat. Det tar regeringen på stort allvar, och bland annat mot bakgrund av det föreslår vi nu att konsumenterna lättare och snabbare ska kunna byta operatör. Syftet med den förstärkta lagstiftningen är att stärka konsumenten och öka konkurrensen på mobilmarknaden vilket förhoppningsvis i förlängningen kommer leda till att operatörerna utvecklar bättre tjänster, säger it- och energiminister Anna-Karin Hatt.

Ändringarna kommer att innebära att uppsägningstidens längd för vanliga konsumentabonnemang begränsas till en månad. Idag ligger uppsägningstiderna oftast på tre månader. Dessutom föreslås att konsumenter ska ha rätt att, efter att den inledande bindningstiden löpt ut, kostnadsfritt och utan dröjsmål få så kallade SIM-kortlås, som innebär att mobiltelefonen bara kan användas med en viss operatör, upplåsta.

Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 maj 2014.