Svenska Hexagons köp av det amerikanska GIS- och CAD-företaget Intergraph för drygt 16 miljarder kronor var ganska väntat det stora dragplåstret på Intergraphs användarkonferens, som hölls i början av september i Las Vegas. Hexagons vd Ola Rollén talade inför 2000 Intergraph-användare och kommenterade förvärvet som offentliggjordes den 7 juli 2010.
- Det är vår avsikt att Intergraphs teknologi ska komma att utgöra Hexagons mjukvaruplattform, vilket ger differentierade industrispecifika mjukvarulösningar. Genom att kombinera Intergraphs teknologi med våra globala resurser och teknologier, skapar vi nya spännande kundlösningar, sade Ola Rollén.
Förvärvet av Intergraph är föremål för konkurrensmyndigheters godkännande och en konsolidering väntas ske under fjärde kvartalet 2010.