Nästa generations jordobservationssatelliter beställda

ESA har har gett Astrium UK ett kontrakt värt 45 miljoner euro för att utveckla satellitsystemet Sentinel-5 Precursor.

Satelliterna, som beräknas skjutas upp 2015, kommer att vara de första att övervaka och mäta den kemiska sammansättningen av atmosfären. Det sker inom ramen för EU-programmet GMES (Global Monitoring for Environment and Security).

De nya satelliterna kommer att se till så att atmosfäriska data finns tillgängliga för klimatmodellering och väderprognoser mellan 2015 och 2022.

Satelliten förses med instrumentet ”Tropospheric Ozone Monitoring Instrument” eller Tropomi. Tropomi är en avancerad spektrometer som kommer att tillhandahåller data om spår av gaser och aerosoler i atmosfären som påverkar luftkvalitet och klimat. Den mäter ozon, kvävedioxid, svaveldioxid och andra luftföroreningar med högre precision än tidigare instrument.