Färre solfläckar än på 100 år

Illustration: Nasa
Illustration: Nasa

Antalet solfläckar är färre i nuvarande solcykel än någon gång under 1900-talet, enligt stiftelsen Planck Foundation. Det är egentligen goda nyheter för satellitnavigationsbranschen eftersom solens aktivitet påverkar positionsnoggrannheten med GPS- och Glonass-satelliterna negativt.

Prognosen för den nuvarande solcykelns maximum, som beräknas infalla i juli 2013, är 62 solfläckar. Så få solfläckar har inte uppmätts på 200 år. Flest solfläckar var det 1928, 78 stycken.

Solens elvaåriga cykler har mätts under flera hundra år. Under 1600-talet gick solen in i en “fläcklös” period som varade i 70 år, ett fenomen som fortfarande förbryllar forskarna.

Färre solfläckar betyder att solen är mindre aktiv. Det kan påverka jordbruket genom en indirekt påverkan på fotosyntesen.

Det finns en omtvistad relation mellan solfläckar och moln. Ju färre solfläckar, desto mindre moln. Mindre molnighet betyder mindre intensivt solljus. Det i sin tur påverkar avdunstningen från världshaven, vilket leder till mindre regn. Vilket ger mindre bördiga jordar och därmed högre livsmedelspriser.