Nytt navigationssystem för truckar

Genom truckar som manövrerar fritt anpassade för breda gångar utnyttjas lagernavigationssystemets fulla potential. Den nya tekniken liknar mest navigationssystem för bilar.

På mässan Cemat 2011 kommer trucktillverkaren Jungheinrich att presentera ett nytt navigationssystem för bredgångslager och området utanför gångarna.

- Det betyder att det i framtiden kommer att vara möjligt att klara hantering utanför gångarna mer effektivt och säkert, säger Helmut Limberg, styrelsemedlem med ansvar för sälj och marknad på Jungheinrich.

- Sedan den lyckade lanseringen av RFID-baserade navigationssystem för smalgångslager för 2 år sedan har cirka 25 % högre effektivitet uppnåtts fortsätter han.

Navigation i breda gångar skiljer sig avsevärt från navigation i smala gångar. Där nuvarande position i smalgångslager räknas ut med RFID-teknologi och transpondrar i golvet, använder navigationen i ett bredgångslager sig av ett speciellt spårsystem.

- Det beror på att truckarna i breda lager inte behöver bli styrda på samma sätt som i smala gångar. De manövrera i stället fritt.

För en effektiv implementering av navigationssystemet i breda gångar krävs det montering av systemet i samtliga industritruckar på lagret, allt från inkommande gods, godsavlastning till förflyttning av gods.   

Jungheinrich använder ett spårsystem för navigation i breda gångar. Det gör det möjligt att bestämma truckens exakta position. Navigationssystemet bygger på Jungheinrich dataterminal och logistikgränssnitt. Gränssnittet översätter kommunikation från lagerstyrningssystemet till ett språk trucken förstår och vice versa.  

Det nya lagerstyrningssystemet från Jungheinrich har en rad olika funktioner. Route Management, vägvalsfunktionen visar föraren riktning och position likt ett navigationssystem för bilar. Om föraren kör fel väg kommer navigationssystemet att avråda från den. Fortsätter föraren på den felaktiga vägen föreslår navigationssystemet istället en ny väg. Målet är att trucken hela tiden ska nå slutdestination via den kortaste och snabbaste vägen.