Strejker stoppar många Europaflyg

Foto: Air France
Foto: Air France

Strejker hos Air France och Lufthansa orsakar problem i Europas flygtrafik i veckan. Det franska flygbolaget ställer med början på måndagen in upp till hälften av alla flyg.

-Jag har fått nog av strejker i Frankrike. Det är problem varje gång, säger passageraren Jean-Marc Ragot - som fastnade i Paris på väg från Nairobi till Lyon på måndagen - till AFP.

Flyg till och från Sverige finns bland de inställda när piloter strejkar i en vecka i protest mot att Air France ska flytta verksamhet till lågprisvarumärket Transavia.

Dessutom går piloter på Lufthansa på tisdagen åter ut i en dagslång strejk. Många flighter ställs in i Frankfurt i protesten mot förändringar i pensionsregler. Det är fjärde gången på tre veckor som Lufthansa-piloterna går ut i dagsstrejk.

(TT)