Ryanair stoppar Osloflyg i protest

Foto: Ryanair
Foto: Ryanair

Ryanair avvecklar alla flygningar till och från flygplatsen i Rygge söder om Oslo, i protest mot en avgift på 88 norska kronor per passagerare som staten infört.

-Får vi en signal denna vecka om att avgiften avskaffas, så kommer vi inte lägga ned, eller så kan vi starta om verksamheten, beroende på när det sker, säger försäljningschefen David O'Brein.

Om hotet blir verklighet skulle det innebära att flygplatsen tvingas stänga den 29 oktober, vilket skulle få till följd att 1 000 arbetstillfällen försvinner. För Ryanair skulle antalet flygningar till och från Norge halveras.

-Jag anser att de sätter hårt mot hårt. Det har de gjort i många länder, och frågan är om alla länder bara ska lägga sig på rygg, säger statsminister Erna Solberg, som inte har några planer på att riva upp beslutet.

(TT)