Tre KTH-studenter har under sommaren arbetat fram en guide för hur en vätgastankplats kan etableras vid Skellefteå Droneport. Arbetet, som gjorts inom ramen för ett sommarstipendium från Sammes stiftelse, ger Arctic Aviation Hub ett viktigt underlag för framtidens drönarflyg.
Från idé till konkret plan
Frans Ignberg (maskinteknik), Oskar Albinsson (farkostteknik) och Sebastian Lindberg (farkostteknik) från Kungliga Tekniska Högskolan har under sommaren fokuserat på ett projekt som kan bana väg för en grönare drönarindustri.
– Vi fick projektet rekommenderat till oss och tyckte att det verkade mycket intressant. Det blev en möjlighet att både få bidra till Skellefteås näringsliv samt att få erfarenhet av hur utvecklingsprocesser sker i verkligheten, säger Oskar Albinsson.
En guide för framtiden
Resultatet är en omfattande rapport som visar hur Arctic Aviation Hub kan gå tillväga för att etablera en vätgastankplats. Rapporten belyser bland annat infrastruktur, säkerhet, leverantörsnätverk och kompetensförsörjning.
– Den slutgiltiga rapporten beskriver flertalet aspekter som måste betänkas innan någon drift av vätgasdrivna drönare kan ske. Det handlar om allt från säkerhet och lagstiftning till leverantörer och olika tekniska lösningar, berättar Frans Ignberg.
Lärdomar och utmaningar
Att arbeta med en teknologi som ännu är i sin linda har inneburit både svårigheter och nya lärdomar. Avsaknaden av tydliga riktlinjer för vätgasdrönare tvingade gruppen att tänka kreativt.
– Det största utmaningen var att hitta svar på en fråga som inte var ställd. Vi valde därför att anpassa vår plan efter osäkerheterna och i stället optimera för att Droneporten ska vara redo att hoppa på tåget när tekniken blir mogen, förklarar Sebastian Lindberg.
En resurs för Arctic Aviation Hub
Arctic Aviation Hub kommer nu att använda rapporten som underlag i sin fortsatta planering och för att kunna påbörja den fysiska implementeringen av en tankplats. Förhoppningen är att Skellefteå Droneport ska kunna erbjuda en testmiljö för företag som utvecklar vätgasdrivna drönare.
– Arbetet har varit oerhört värdefullt. Utformning av rapporten, med tydliga och pedagogiska rekommendationer kring hur implementeringen kan ske i steg, ökar möjligheterna för oss att i närtid börja planeringen för att tillhandahålla mindre mängder vätgas i test- och utvecklingssyfte. Det säger Henrik Littorin vid Arctic Aviation Hub.
Källa: Skellefteå Science City