Förutom utbyggnad till dubbelspår genomförs även tillgänglighetsanpassningar vid stationer och i vagnar, bullerdämpande åtgärder samt säkerhetshöjande åtgärder som exempelvis bommar, hinderdetektorer och nya planskilda korsningar. Utbyggnaden är planerad att vara avslutad 2018.
För att göra utbyggnaden möjlig ersätts tågtrafiken på delar av banan med buss under 2014, från och med 24 februari till och med 13 december:
- Österskärslinjen: Rydbo – Österskär, 24 februari – 19 juni
- Österskärslinjen: Hägernäs – Österskär, 20 juni – 17 augusti
- Kårstalinjen: Roslags Näsby – Kårsta, 20 juni – 13 december
Utöver detta sker en avstängning av både Kårsta- och Österskärslinjerna i sin helhet mellan 28 juli och 3 augusti i samband med att en viadukt vid Bråvallavägen ska bytas ut.
Näsbyparkslinjen berörs överhuvudtaget inte av dessa arbeten.
Ersättningsbussarna för såväl Kårsta- som Österskärslinjen kommer främst att gå till/från Galoppfältet och Danderyds sjukhus. Resenärer kommer att informeras om de störningar dessa arbeten innebär genom bland annat sl.se, anslag på stationer
samt i annonser.