Ny galax upptäckt av jätteteleskopet VLT

Bild: ESO
Bild: ESO

En ny typ av galax har upptäckts tack vare observationer gjorda med ESO:s jätteteleskop  tillsammans med teleskopet Gemini South och Canada-France-Hawaii-teleskopet. På grund av deras märkliga utseende har galaxerna fått smeknamnet “gröna bön-galaxer”. Bakom galaxernas lyskraft ligger den intensiva strålningen som skickas ut från områdena kring gigantiska svarta hål. Dessa galaxer är bland de mest sällsynta i universum.

Många galaxer har gigantiska svarta hål i sitt centrum som gör att gasen omkring dem lyser. I en grön bön-galax är det hela galaxen som lyser, inte bara dess mitt. De nya observationerna visar upp de största och starkast lysande sådana områden som någonsin hittats. Kraftkällan till ljuset tros vara det centrala svarta hålet som nu verkar ha stängts av efter att tidigare ha varit mycket aktivt.

Astronomen Mischa Schirmer vid Geminiobservatoriet har studerat på många bilder av det avlägsna universum på jakt efter galaxhopar. Men när han råkade se ett objekt i en bild från Canada-France-Hawaii-teleskopet (CFHT) blev han förstummad. Det såg ut som en galax, men den lyste starkt i en grön färg och såg inte ut som någon annan galax han tidigare sett. Han ansökte då genast om att få använda ESO:s VLT (Very Large Telescope) för att ta reda på vad som orsakade den ovanliga gröna färgen.

- ESO beviljade mig särskild observationstid och bara några dagar efter det att jag skickat min ansökan observerades detta bisarra objekt av VLT. Tio minuter efter att observationerna gjordes i Chile hade jag mätningarna på min dator i Tyskland. Snabbt ändrade jag helt inriktning på mina forskningsaktiviteter eftersom det blev uppenbart att jag hade stött på något verkligen nytt, säger Schirmer.

Det nya objektet har fått katalognamnet J224024.1−092748 eller bara J2240. Det ligger i stjärnbilden Vattumannen och det har tagit 3,7 miljarder år för dess ljus att färdas till jorden.

Efter upptäckten sökte Schirmers team genom en lista över nästan en miljard andra galaxer och hittade 16 andra med liknande egenskaper. Dessa bekräftades sedan med observationer med teleskopet Gemini South.