Göteborgs Hamn bygger elstation för sju kajplatser

Bygget av den nya transformatorstationen är en nyckelåtgärd för att bil- och containerterminalernas kajer ska kunna erbjuda elanslutning till fartyg före år 2030. Bild: Göteborgs Hamn.
Bygget av den nya transformatorstationen är en nyckelåtgärd för att bil- och containerterminalernas kajer ska kunna erbjuda elanslutning till fartyg före år 2030. Bild: Göteborgs Hamn.

Göteborgs Hamn har tecknat avtal med entreprenör för byggnation av en transformatorstation vid hamnens container- och bilterminaler. Anläggningen ska möjliggöra elanslutning av fartyg till landström före 2030. Stationen planeras stå klar i mars 2027, med kapacitet för sju kajplatser och en total investering som ingår i ett större projekt om cirka 600 miljoner kronor.

Avtal klart för ny transformatorstation
Göteborgs Hamn har slutit avtal med AF Bygg Väst, en del av AF Gruppen Sverige, om att bygga en transformatorstation för landström. Kontraktet omfattar en anläggning med inkommande kapacitet på 19 megavoltampere. Byggstart sker under andra kvartalet 2025, med färdigställande planerat till mars 2027. Kontraktssumman är 129 miljoner kronor.

Stationen placeras i de nordligaste delarna av bilterminalen. Den är dimensionerad för att möjliggöra elanslutning av totalt sju kajplatser – fem i containerterminalen och två i bilterminalen. Varje anslutningspunkt får en kapacitet på 4 MVA, med möjlighet till fördubbling genom sammanslagning.

Del i större OPS-satsning
Den nya anläggningen är en del av den infrastruktur som krävs för att kunna ansluta container- och bil/RoRo-fartyg till el från landsidan, så kallad OPS (Onshore Power Supply). OPS är redan installerat i ro-ro- och ro-pax-terminalerna samt i Skarvikshamnen.

– Den här transformatorstationen är en viktig milstolpe som tar oss ett stort steg närmare landanslutning av container- och bil/RoRo-fartyg. Den öppnar upp för elanslutning till totalt sju kajplatser – fem i containerterminalen, och två i bilterminalen, säger Magnus Nordfeldt, Head of Business Area Cargo på Göteborgs Hamn.

OPS möjliggör eldrift vid kaj och minskar utsläpp av koldioxid, svaveloxid och kväveoxider. Enligt hamnen kan koldioxidutsläppen minska med minst 5 600 ton per år genom elanslutning av containerfartyg.

Fakta: Transformatorstation för elanslutning av fartyg i Göteborgs hamns container- och bilterminaler

  • Dimensioner, byggnad: Ca 56m x 18m
  • Kapacitet: Stationen skapar förutsättning för simultan elanslutning av sju kajplatser - fem i containerterminalen och två i bilterminalen. Varje utmatning ska ha en kapacitet på 4 MVA mot varje kajplats (med möjlighet till sammanslagning av två utmatningar mot en anslutningspunkt som då får fördubblad kapacitet).
  • Placering: I de nordligaste delarna av bilterminalen.
  • Färdigställande av transformatorstation: Mars 2027.
  • Kontraktssumma: 129 miljoner kronor.
     

    Transformatorstationen. Bild: Göteborg hamn

    Källa: Göteborg hamn