Ryssland planerar att sända upp en ny bemannad rymdfärja till ISS före slutet av 2017, det vill säga samma år som USA planerar uppsändningen av sin nästa bemannade rymdfärja och eventuellt före dem, uppger RKK Energuia, företaget som kommer att bygga farkosten.
– Överlevnadsvillkoren på rymdmarknaden är tuffare och mer pragmatiska än förut. USA planerar att sända upp nästa bemannade rymdfärja i omloppsbana tidigast 2017. Vi bör därför inte vänta med att ta vår nya kosmodrom Vostochny i drift så att vi kan presentera vår version av rymdfärjan år 2015, säger chefen för Vitali Lopota, vd för RKK Energuia i ett pressmeddelande.
Ryska rymdstyrelsen Roskosmos meddelade för övrigt i oktober 2009 att de redan påbörjat projekteringen av en ny bärraket för bemannade uppflygningar från Vostochny-kosmodromen.
Det nya rymdcentret Vostochny som ligger längst i öster i Ryssland kommer att börja byggas 2011 och ska vara klart 2018.