Fjärrstyrd flygledning på svenska flygplatser

Under fler år har en testverksamhet vuxit fram vid Malmö Airport. Foto: Peter Karlsson Svarteld
Under fler år har en testverksamhet vuxit fram vid Malmö Airport. Foto: Peter Karlsson Svarteld

Snart är det skarpt läge för Remote Tower system, vars introduktion på världsmarknaden tros komma att skapa omfattande förändringar av flygledning runt om i världen. Vid Malmö Airport har en högteknologisk testverksamhet vuxit fram. I vad som bäst beskrivs som ett flygledartorn i kontorsmiljö, ses projektorer skapa ett panorama av livesänt videomaterial.

Det hela rör sig om Remote Tower, ett system vilket möjliggör för en flygplats att fjärrstyras från en central på annan ort. I testverksamheten, världsunik i sitt slag, är det Malmö Airport som kommit att bli central från vilken Ängelholms flygplats styrs. Detta möjliggörs genom en, av SAAB framtagen, mast placerad vid Ängelholms flygplats. En mast vilken formligen fyllts med, till stor del, hemlig teknik. Däribland fjorton avancerade filmkameror, vilka ger flygledaren en knivskarp överblick av såväl luftrum som manöverområde. Live- vyn kommer, då Remote Tower tas i bruk, att visas på sammankopplade 55” HD led- skärmar.

– Vi bygger upp ett flygledartorn i kontorsmiljö vilket avser att vara näst intill identiskt med flygtornsmiljön. Att gå från flygtornstjänst till att arbeta med Remote Tower skall vara friktionsfritt och endast tillföra nya tekniska möjligheter och högre säkerhet, säger Fredrik Follin vid SAAB Air Traffic Management.

Skepsis blev stort intresse
Remote Tower systems har tagits fram i nära samarbete mellan SAAB:s ingenjörer och flygledare vid LFV. Teniska lösningar, som att på skärmen ha en möjlighet att se allt från kickarsikten med avancerad zoom- teknik, ta del av väder- och vindförhållande liksom att se radarbilder samt få aktuella varningar, avser att mildra flygledarens arbetsbelastning radikalt. Vad som, vid 2000- talets inledning, började med en flygledares funderingar om virtual realitys möjligheter, ser inom kort ut att bli en omfattande svensk industri.

– Då det stod klart att vi ville se en testverksamhet kring området växa fram vände vi oss till företag runt om i Europa. Vår utgångspunkt var att de som ville vara med, också skulle bekosta testverksamheten. Gensvaret var lågt, förutom från SAAB, vår samarbetspartner sedan lång tid, som såg stora möjligheter med ett fjärrstyrt torn, säger Niklas Gustafsson vid LFV.

Skarpt läge inom kort
Sedan testverksamhetens start har SAAB kommit att bli världsledande inom området. Faktum är att Remote Tower systems ses som ett av dess framtida flaggskepp. Parallellt med testverksamheten i Malmö och Ängelholm har lokaler och utrustning iordningställts vid Sundsvalls- och Örnsköldsviks flygplatser. Tanken är att Remote Tower, vilket är tekniskt färdigutvecklat nästa år, fullt ut skall operera dessa båda flygplatser från och med 2013. Centralen kommer då att placeras i Sundsvall, vilken kommer att fjärrstyra såväl sin egen som Örnsköldsviks flygplats.

– Säkerhetsnivån kommer att med Remote Tower vara högre än vid det traditionella flygledartornet. Systemet ger otroligt många tekniska möjligheter i en bekväm miljö. Systemet generar tidigt allehanda varningar till flygledaren, ett omfattande arbeta har lagts vid att systemet på ett smidigt vis skall prioritera all inhämtad data, säger Niklas Gustafsson.

När Remote Tower är fullt utbyggt avser en enda central ha möjlighet att kontrollera mellan 10-15 flygplatser. Den enskilda flygplatsens besparingar beräknas landa någonstans på mellan 30-60% beroende på dessa förutsättningar. Vid större flygplatser kan Remote Tower komma att bli ett komplement till befintligt flygledartorn, medans det vid mindre flygplatser helt kan komma att ersätta detsamma. Systemets möjligheter att on demand- styra obemannade flygplatser generar en stor samhällsnytta.

– Tänk dig en ambulanstransport vilken snarast måste få tillgång till en mindre obemannad flygplats. Istället för att ägna timmar åt att finna och transportera dit tillgänglig personal, kan en flygledare från en central koppla upp sig mot den obemannade flygplatsens mast och lösa situationen omedelbart, säger Mikael Henriksson, Project Manager vid LFV.

Stort internationellt intresse
I dagarna har cirka 70 intressenter från hela världen besökt Malmö Airport för en genomgående introduktion av Remote Tower systems. Det är med vitt skilda utgångspunkter som länder visat sitt intresse.  Exempelvis har Estland en lång rad mindre flygplatser placerade på avlägsna orter, till vilka det är svårt att få personal. Flygledarna i landet är unga och uttrycker en stor motvilja att lämna huvudstaden för tjänstgöring på landsbygden. Möjligheten att fjärrstyra dessa mindre flygplatser ger därför Estland stora möjligheter.

För norsk del är det hela en fråga om landskapets utformning. Landet har, liksom Estland, en mycket stor andel mindre flygplatser, vilka är livsavgörande för många orter. Även dess många oljeplattformar är beroende av flygtrafik.

– I exemplet med Norge kan man se en framtida möjlighet för en och samma flygledare att följa ett och samma flygplan från plats till plats genom att fjärrstyra samtliga flygplatser. Det är mer eller mindre bara fantasin som sätter gränser för Remote Towers möjligheter. Kanske får vi se flygledare i Australien fjärrstyra svenska flygplatser när det är natt här och vice versa, säger Mikael Henriksson.