Svevia bygger ny E4 i Sundsvall

Foto: Svevia/Patrick Trädgårdh
Foto: Svevia/Patrick Trädgårdh

Uppdraget att bygga E4 Skönsberg, en del av Trafikverkets projekt E4 Sundsvall, har tilldelats Svevia. Anbudet är värt 157 miljoner kronor och arbetet kommer inledas våren 2012.

Entreprenaden består av en cirka 1 kilometer lång ombyggnad av E4 inklusive en cirkulationsplats, två nya betongbroar samt rivning av en befintlig bro.

– Det är ovanligt med så här stora projekt i norra Sverige. Svevia tar nu sin andra etapp i det här projektet, som kommer att minska trafik- och miljöbelastningen i Sundsvall, säger Olle Öberg, chef för Svevia Region nord.

Ombyggnaden av E4 betyder att vägens nivå kommer att sänkas med som mest sex meter. Längs sänkningen kommer en upp till 7 meter hög och 700 meter lång stödmur att byggas. Den nuvarande bron för Skönsbergsvägen rivs och ersätts med en ny längre bro. En ny bro byggs även från Medborgargatan med anslutning till Trafikgatan och Haga. Bron ersätter den gång- och cykeltunnel som går under E4 idag, men kommer också vara öppen för biltrafik. Arbetet kommer att utföras i en intensiv trafikmiljö med 30 000 passerande fordon per dygn.

– Vi tycker att det blev en bra lösning med samma entreprenör för de delar som ska anslutas till bron över Sundsvallsfjärden. Svevia har utfört sitt uppdrag i Skönsmon på ett professionellt och bra sätt som vi är nöjda med, säger Magnus Lundberg, projektchef vid Trafikverket E4 Sundsvall.

Eftersom nya E4 genom Skönsberg till stor del byggs i befintlig sträckning kommer E4-trafiken flyttas över till en tillfällig väg med två körfält istället för motorvägens fyra körfält. Den tillfälliga vägen byggs väster om befintlig E4, mellan Trafikgatan och nuvarande E4.