Tåg konkurrerar ut Ryanair

Ryanair har bestämt sig för att lägga ner sin flyglinje mellan Madrid och Valencia. Anledningen är att flygbolaget inte kan konkurrera med höghastighetståget AVE, skriver Travel News.

För ett halvår sedan återinvigde Ryanair sin bas i spanska Valencia. Men nu lägger alltså flygbolaget ner sin linje Madrid-Valencia. Detta sedan höghastighetståget AVE börjat trafikera samma linje vid årsskiftet och Ryanair anser sig inte klara av konkurrensen från tåget.

AVE tillryggalägger sträckan mellan städerna på 90 minuter, vilket Ryanair inte anser att man klarar av att möta.

Michael O´Leary, vd för Ryanair, sade i en kommentar till nedläggningen att han är övertygad om att flygbolag i framtiden inte kommer att kunna konkurrera med snabbtåg på korta sträckor.