Enklare att åka kollektivt i Västmanland

Foto: Christer Wiik
Foto: Christer Wiik

Enhetligt biljettpris för tåg och buss samt ett nytt månadskort för ungdomar. Det är två förslag inom kollektivtrafiken i Västmanland som landstingsstyrelsen har ställt sig bakom.

– I dag får pendlare betala en tilläggsavgift för att kunna åka tåg. Vi vill införa samma pris på 30-dagarskort och årskort för buss och tåg inom länet. Det gör det enklare att resa kollektivt samtidigt som det är positivt för miljön med fler tågresenärer, säger landstingsrådet Tommy Levinsson (S), ordförande i Kollektivtrafiknämnden.

Förändringen berör pendlare på sträckor som trafikeras både av buss och tåg.

Även för ungdomarna under 20 år ska det bli enklare att resa med kollektivt. Landstingsstyrelsen föreslår att ett nytt månadskort för ungdomar införs för resor med buss inom hemkommunen samt med buss eller tåg mellan kommuner. Priset för månadskortet ska vara hälften av priset på ett vuxenkort.

– I dagsläget finns månadskort för ungdomar boende i Västerås. Vi vill införa samma möjlighet för unga i hela länet, och dessutom göra det enklare att åka mellan länets kommuner. Detta är något som många har efterlyst, säger landstingsrådet Andreas Porswald (MP), vice ordförande i Kollektivtrafiknämnden.

Samtidigt föreslås att tilläggsavgiften för resenärer utan giltig biljett höjs från dagens 500 kronor till 1 000 kronor. Därmed skulle tilläggsavgiften i Västmanland hamna på samma nivå som i övriga landsting.

Förändringarna föreslås börja gälla från den 16 augusti 2015.